17 Nisan 2015 Cuma

Göztepe 60. Yıl Parkı'nda Laleler

Bu sene ilkbahar gelmek de biraz zorlansa da arada bir gerçekten baharı hissettiğimiz günler de oluyor. Bir gün hava güneşli 17 derece iken başka bir gün rüzgarlı, yağmurlu ve 11 dereceye uyanabiliyoruz. Mayısa çok az kaldı. Baharı yaşamadan yaz gelecek diye endişeliyim. İlkbahar ve sonbahar en sevdiğim mevsimler. Nisan'da Japonya'da Sakura ağaçları açan harika kiraz çiçekleriyle göz kamaştırıyorsa İstanbul'da da erguvanlar, laleler var. Japonlar dostluk simgesi olarak dünyada sadece dokuz ülkeye -ki Türkiye'de onlardan biri- bu ağaçların fidelerinden vermiş. Ne yazık ki hepsini son derece sınırlı zamanlarda görebiliyoruz. Özellikle Sakura ağacının çiçekleri en güzel halindeyken dökülüyor. Bu da güzelliğin, gençliğin geçiciliğini anımsatıp hafif ve tatlı hüzne sebep oluyor. Zaten dünyadaki herşey geçici olduğu için güzelliklerin keyfine varabilmek gerekiyor.

Göztepe 60. Yıl Parkı, Laleler
Her yıl Nisan ayında başlayıp Mayıs'a kadar  devam eden Lale Festivali günlerinde İstanbul renkleniyor... Daha önceki yıllarda Emirgan, Yıldız Parkı gibi kentin içinde nefes alınabilecek korularda rengarenk laleleri görmeye gittim. İki yıldır ise Göztepe 60. yıl parkında bu geçici güzellikleri kaçırmıyorum. Aslında yol kenarlarındaki yeşilliklerde, mahalle aralarındaki bazı parklarda da az sayıda laleler yer alıyor. Ama her renkten, 161 farklı türde 1 milyon 187 bin 500 laleyi bir arada görmek bambaşka. Lale Festivali kapsamında parkta konserler, lale temalı heykel, fotoğraf ve ebru sergileri, lale satışı gibi etkinlikler de hareketlilik getiriyor.

Göztepe 60. Yıl Parkı, Ağaçlar

Göztepe 60. Yıl parkı Cemil Topuzlu ve Bağdat Caddesi arasında geniş bir alana yayılmış düzenli bir park. İçinde lale bahçeleri yanı sıra gül bahçesi, çocuk oyun alanları, kendi kendini temizleyebilen, içinde su bitkileriyle kaplumbağalar ve üzerinde küçük ahşap köprüsü olan bir gölet, müzikli su gösterilerinin olduğu bir meydan, açık hava spor ve yürüyüş alanı, tenis kortları, çok çeşitli bitkiler, çiçekler ve ağaçlar bulunuyor. Bütün bu düzenlenmiş ve bakımlı haliyle tabi ki doğal bir görünümde değil. İnsan eli değdiği belli. Ağaçlar çok ama bank olan yerlerde gölgelik alan oluşturmak da yetersiz. Çimenlerin üzerine zaten oturulmuyor. Görsellik işlevselliğin önünde. Yine de böyle çeşitli çiçekler ve ağaçlar arasında şehrin ortasında biraz dinlenip sevilen kişilerle yürüyerek ya da çocuklarınızı veya yeğenlerinizi oyun parklarında eğlendirerek hoş vakit geçirilebileceğiniz bir yer. Kafelere ve sahile de oldukça yakın. İsterseniz kahvenizi alarak bir bankta oturup kitabınızı da okuyabilirsiniz.
*****Bu sayfadaki yazının ve fotoğrafların tüm hakları yazara aittir. Sadece kaynak gösterilerek, yazar adı ve orijinal sayfanın aktif linki belirtilerek alıntı yapılabilir ve paylaşılabilir. Nalan Yılmaz adıyla tüm yazılar 'Creative Commons Attribution Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License' altında tescillidir.   2008-2018 Creative Commons License

0 yorum :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...